• Anders Wallenius, som förhandlar lön för Kommunal på SU, är orolig för att en värdering mellan olika grupper med ungefär samma arbetsuppgifter som undersköterskor kan påverka såväl möjligheten att rekrytera som att behålla personal.
  • Vårdar patienter gör såväl barnsköterskor och skötare vid psykiatrin som ambulanssjukvårdare, många med samma utbildning från vård- och omsorgsprogrammet i grunden. Ändå är det inte säkert att alla får ta del av den extra lönesatsningen riktad mot undersköterskor.
Göteborgs Fria

Oro inför vilka som får höjda löner

Att undersköterskor är ett bristyrke med låga löner är ingen nyhet. I våras skrevs ett nytt kollektivavtal som inkluderade en extra satsning på 500 kronor på att höja undersköterskors löner. När det nu är dags för lokala förhandlingar berättar Kommunal om oron inför vilka som får ta del av satsningen.

De allra flesta ambulanssjukvårdare, barnsköterskor och skötare inom psykiatrin har gått samma vård- och omsorgsutbildning som undersköterskor. Men när det kommer till den extra satsning på undersköterskor som Kommunal och arbetsgivaren SKL, Sveriges kommuner och landsting, kom överens om i samband med vårens nya kollektivavtal har problem uppstått.

– Olika arbetsgivare gör olika tolkningar, både i kommuner men också i olika landsting. Vår uppfattning är att har man undersköterskeexamen och har likvärdiga arbetsuppgifter som en undersköterska så ska man också omfattas av satsningen, säger Anders Wallenius, som är skötare inom psykiatrin och förhandlar lön för Kommunal på Sahlgrenska Universitetssjukhuset, SU.

Kommunalarbetaren gjorde i augusti en kartläggning av hur det har gått med skötarnas löner i de 13 av 21 landsting eller regioner där förhandlingarna redan är klara. I sju av dem får skötarna del av extrasatsningen på i snitt 500 kronor, och i ytterligare tre får de i snitt 300 kronor extra. Men i tre blir det inga extra pengar alls.

– Självklart finns det en stor frustration bland medlemmarna utifrån det som har rapporterats via media om att vissa yrkestitlar inte omfattas, och många är oroliga för om man själv inte kommer att omfattas av extrasatsningen, säger Anders Wallenius.

Han är tillsammans med några andra förtroendevalda på plats på Östra Sjukhuset för att informera och svara på frågor från Kommunals medlemmar.

Under veckan besöks också Mölndals sjukhus och Sahlgrenska, då de alla är del av SU, med Västra Götalandsregionen som arbetsgivare. Även de andra sjukhusen i regionen förhandlar lokalt, men än så länge är inga avtal skrivna.

Kristina Hermansson är löneförhandlare för Kommunal på Nu-sjukvården i Uddevalla, och säger att de i dagsläget står långt ifrån arbetsgivaren.

– Precis som på Sahlgrenska anser vi att undersköterskor, barnsköterskor och skötare har ungefär likvärdig utbildning och att vi alla vårdar patienter. Det vi har gjort nu är att försöka bli klara med allt annat som vi kan bli klara med, som inte gäller extrasatsningen. Vi hoppas att vi kan ge arbetsgivaren nya vinklingar på det här som de tar med sig uppåt.

Trots att kollektivavtalet började att gälla 1 maj, säger Kristina Hermansson att de i dagsläget inte räknar med löneutbetalning med de nya lönerna förrän i december, om ens det.

Svårigheten att komma till avtal på de andra sjukhusen i regionen har bidragit till oron för att även SU ska göra en snäv tolkning.

– Regionen är en och samma arbetsgivare med en sammanhållen tolkning. Vi känner att det är viktigt att vi får komma ut och prata med medlemmarna om vår tolkning och vad som är vårt ansvar, säger Anders Wallenius.

Förhandlingarna börjar om en vecka, men hur lång tid det kommer att ta innan de anställda får besked om sina nya löner går inte att svara på i dagsläget. Eva Tarsalainen är undersköterska inom radiologi och förtroendevald för Kommunal och tycker att det är viktigt att det går så snabbt som möjligt.

– Även om man får retroaktivt så ligger ju folk ute med de pengarna man får i en eventuell löneförhöjning. Och sjukskrivna får inget retroaktivt, de får från det faktiska datumet de får sin löneförhöjning.

Löneutrymmet, alltså den summa som läggs i den gemensamma lönepotten och som varje chef sedan fördelar, är i årets kollektivavtal 520 kronor för varje tillsvidareanställd.

De 500 kronorna det handlar om för undersköterskor är utöver det.

– Vi har inga höga löner, det är vad det bottnar i. Varje krona är ju välkommen, säger Eva Tarsalainen.

De stora grupperna som nämns är ambulanssjukvårdare, barnsköterskor och skötare inom psykiatrin men det finns även många andra yrkestitlar som är undersköterskor i botten – och som enligt Kommunals tolkning också bör omfattas.

– Det finns många grupper där verksamheten kanske inte är så stor men den är viktig och den finns ju för att sjukhuset behöver den. Man ska inte bli bortglömd bara för att man tillhör en liten grupp, säger Eva Tarsalainen.

Jerker Gussmo är HR-chef på Sahlgrenska och arbetar med förhandlingsfrågor. Han säger att det är viktigt att hålla ihop i regionen, men vilka yrkestitlar som kan komma att räknas in i lönesatsningen på undersköterskor vill han inte uttala sig om nu.

– Jag vill ha den dialogen med Kommunal innan jag säger något mer om det. Vi har en hållning men nu inväntar vi överläggning.

Tolkningsutrymmet, riskerna att det blir än större regionala skillnader och känslan av att olika grupper ställs mot varandra är något både Anders Wallenius och Eva Tarsalainen lyfter. I förlängningen tror de båda att det kan påverka såväl nyrekrytering som möjligheten att behålla personal, om vissa yrkestitlar skulle uteslutas från den extra satsningen.

– Vilka signaler sänder man till medarbetare och till ungdomar som ska välja utbildning? Det blir ett symbolvärde, säger Anders Wallenius.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

© 2026 Stockholms Fria