1 000 demonstrerade på Sergels torg för flyktingamnesti
Kampanjen Flyktingamnesti 2005 anordnade under lördagen demonstrationer på ett flertal platser runt om i landet. I Stockholm samlades 1 000 personer på Sergels torg. Mindre demonstrationer hölls i bland annat Uppsala, Sundsvall och Malmö, medan uppemot 3 000 personer demonstrerade i Göteborg.
I Stockholm trotsade omkring 1 000 personer det ostadiga vårvädret och samlades på Sergels torg för att lyssna på tal och ställa sig bakom kravet på en generell amnesti för asylsökande. På sin hemsida skriver arrangörerna att man lyckades samla 2 000 personer, men det får betraktas som en något förskönande siffra.
Initiativet till Flyktingamnesti 2005 togs i Göteborg förra året, och sedan dess har lokalavdelningar bildats i Stockholm, Uppsala och Norrköping. Totalt är 76 organisationer anslutna till de fyra lokalavdelningarna.
- Vi är många små grupper som vanligtvis står långt ifrån varandra men nu arbetar tillsammans, sa Jenny Lind från Flyktingamnesti 2005 då hon talade om kampanjen på Sergels Torg.
Stockholms lokalavdelning samlar 29 organisationer, och vissa av de anslutna grupperna står normalt långt ifrån varandra. Kravet på en generell flyktingamnesti har dock fått bland andra Antifascistisk aktion, Liberala ungdomsförbundet och Stockholms stift av Svenska Kyrkan att lägga sina meningsskiljaktigheter åt sidan och enas kring en gemensam målsättning.
Bakgrunden till kravet på en allmän flyktingamnesti är att Sverige kommer att få en helt ny asylprocess i och med att Utlänningsnämnden läggs ned i början av nästa år. Utlänningsnämnden har hittills varit en överinstans till Migrationsverket och har haft hand om de ärenden där asylsökande har överklagat beslut från Migrationsverket. Avslag från Utlänningsnämnden har inte kunnat överklagas, men eftersom den hårt kritiserade myndigheten nu läggs ner anser många att de som fått avslag därifrån bör beviljas amnesti.
- Inom straffrätten säger man: 'hellre att tio mördare går fria än att en oskyldig fälls för mord.' Inom asylrätten borde man säga detsamma: 'hellre att tio sökande utan asylskäl beviljas uppehållstillstånd än att en flykting med asylskäl skickas tillbaka till tortyr, sa Anna Dahlbom, jurist på Gamla stans advokatbyrå och specialiserad på utlänningsrätt.
Bland övriga talare märktes Kalle Larsson, riksdagsledamot för Vänsterpartiet, och Johan Forsell, ordförande för Moderata ungdomsförbundet.
När demonstrationen, ackompanjerad av latinamerikanska sambarytmer, tågade av mot Mynttorget började de första regndropparna falla. Slagorden avtog i styrka och istället fälldes paraplyer upp. När demonstrationen väl anlände till Mynttorget började solen skina igen, men många hade redan lämnat tåget för att söka skydd. En av dem som trotsade regnet för att demonstrera var Eva Mellström, 55 år, som har en dotter som arbetar med kampanjen.
- Jag anser at amnesti är jätteviktigt och jag tycker att Sveriges asylpolitik är urusel, sa hon.
Plakat med varningstexter som 'Barbro Holmberg kan allvarligt skada en flykting' och 'Deportera migrationsministern' visade att de som samlats denna dag höll med henne.

