Muhammad Riaz deporterad
Muhammad Riaz, som med tillsammans med Stockholms LS vann över restaurang Lilla Karachi i Gamla stan, deporterades på torsdagskvällen till Pakistan.
Efter fyra avslag på sin asylansökan deporterades Muhammad Riaz på torsdagskvällen till sitt ursprungsland Pakistan, som han för tre år sedan flydde efter att han pressats på pengar och hotats till livet av en islamistisk terroristorganisation.
I Sverige har han, eller snarare hans fall, blivit något av en symbol för den fackliga debatt som rasat om hur papperslösas rättigheter ska kunna tas tillvara på arbetsmarknaden. När han med stöd av Stockholms LS av SAC efter en tre månader lång och medialt välbevakad konflikt vann över restaurangen Lilla Karachi räknandes det som en stor seger för dem som hävdade att facket kan och bör företräda papperslösa.
– Migrationsverket vet att jag hade en konflikt med terrorister men säger att det var tre år sedan och att de har glömt det nu. Jag har förklarat att de är starkare nu än någonsin och att det kommer vara väldigt farligt för mig om jag inte lever gömd, och det tänker jag inte göra, sade Muhammad Riaz på telefon från Migrationsverkets förvar i Märsta när Fria Tidningar talade med honom tidigare under veckan.
Enligt Björn Hedlund från papperslösagruppen inom Stockholms LS kommer Muhammad Riaz att via mejl höra av sig från Pakistan och rapportera om sin situation där.
