Q-jouren öppnar unikt skyddat boende
I maj öppnade Q-jouren, Sveriges första kvinnojour för missbrukande kvinnor. Sedan jouren nu beviljats 2,2 miljoner kronor av länsstyrelsen kommer den att öppna Sveriges första skyddande boende för målgruppen.
Missbrukande kvinnor som utsätts för våld i nära relationer har länge varit en grupp som fallit mellan stolarna. Ordinära kvinnojourer har av kompetens- och resursskäl varit ovilliga att ta emot dem, och de har istället – i Stockholm liksom i riket som helhet – hänvisats till härbärgen.
I maj öppnade Q-jouren, en kvinnojour just för missbrukande kvinnor som drivs av Riksförbundet för hjälp åt narkotika- och läkemedelsberoende.
Då räckte inte anslaget från länsstyrelsen till mer än lokalhyran och stödsamtal för utsatta kvinnor, men nu får jouren 2,2 miljoner kronor för nästa verksamhetsår och Sveriges första skyddade boende för missbrukande kvinnor ska bli verklighet.
Jouren, som ansökte om 2,6 miljoner, var den enskilt största mottagaren av de 21 miljoner kronor länsstyrelsen fördelade till projekt i Stockholms kommuner.
– Q-jouren fick medel redan förra året för att starta upp verksamheten och bakgrunden är att det egentligen inte har funnits någonstans för kvinnor med missbruksproblematik att ta vägen. De är inte välkomna när de är påtända eller alkoholiserade för att vanliga kvinnojourer inte klarar problematiken, säger Maria Backe, samordnare för kvinnofridsfrågor på länsstyrelsen.
– Och vi vet att det är jättemånga missbrukande kvinnor som är våldsutsatta, så när vi fick in ansökan kändes det helt naturligt att finansiera det här.
Att förlita sig på finansiering från länsstyrelsen är dock vanskligt i ett längre perspektiv. Länsstyrelsen vet inte själv hur länge den får fortsatta medel från regeringen, och Q-jourens Eva Gussing menar att den långsiktiga finansieringen måste betalas av placerande socialtjänster inom länet.
– Det ska vara okej att komma till vår jour och vara här några dagar innan man kommer i kontakt med socialtjänsten, men till slut måste de betala för dygnsplatser, säger hon.
Nu pågår ett intensivt arbete med att leta lokal. Planen är att det skyddade boendet ska öppna redan nästa månad.
– Vi tycker att det är rimligt att kvinnor som blir utsatta för våld i nära relationer har någonstans att söka sig även om de är påverkade. Att vänta med att ta upp våldsfrågan kan bli ödesdigert.
