Fria.Nu

Syndikalister dömda för blockad i Malmö

Det blev fällande dom för 25 av de 26 syndikalister som åtalats för en facklig blockad mot en restaurang i Malmö.

I dag föll domen mot de 26 syndikalister som åtalats för en facklig blockad mot sushirestaurangen Izakaya Koi i Malmö den 1 december 2006. Tingsrätten ogillar åtalet i ett fall och dömer de resterande blockadvakterna till vardera 60 dagsböter om mellan 60-140 kronor för egenmäktigt förfarande och ohörsamhet mot ordningsmakten. Bakgrunden till den varslade stridsåtgärden var enligt fackföreningen Malmö LS av SAC att en av dess medlemmar först ska ha misshandlats av sin chef och därefter avskedats från restaurangen.
I sin dom skriver Malmö tingsrätt att syndikalisterna ”allvarligt försvårat” in- och utpassering till och från restaurangen. Advokat Cai Inge Holm, som representerar tolv av de dömda, är kritisk. Enligt åtalet var syndikalisterna anklagade för att ha förhindrat, inte allvarligt försvårat för, besökare att ta sig in.
– Åklagaren har bara sagt förhindrat, men tingsrätten jämställer förhindra med allvarligt försvåra. Åklagaren borde ha angett det i sin gärningsbeskrivning, då hade vi i försvaret inriktat oss på den frågan.
Cai Inge Holm anser också att tingsrätten varit för hård i bedömningen av vad det innebär att allvarligt försvåra. Blockadens mål var, vilket samtliga åtalade medgav under rättegången, just att försvåra tillträde. Men att stå utanför en restaurang samt försöka övertala personer att inte gå in borde inte kunna rubriceras som egenmäktigt förfarande, menar han.
– Vi har ju hävdat att syftet naturligtvis varit att försvåra, eftersom det är en facklig stridsåtgärd ska det ju svida i skinnet. Men vi tycker att man i sådana här sammanhang får ha ribban högt. Inte att ändamålen ska helga medlen, men likväl får man vara försiktig så man inte kullkastar det grundlagsskydd man har att vidta stridsåtgärder. Därför hade jag förväntat mig att tingsrätten skulle ha tänkt lite grann till.

Ola Brunnström, en av de dömda syndikalisterna, ifrågasätter tingsrättens bevisvärdering.
– Det finns ingen bevisning av att någon skulle ha hindrats från att komma in, men det skiter tingsrätten i. Den bevisar inte heller att vi begått egenmäktigt förfarande utan breddar helt enkelt bedömningen.
Han menar att domen, om den står sig, öppnar för polisen att i framtiden agera mer repressivt mot fackliga stridsåtgärder. Detta då tingsrättens dom i praktiken legitimerar polisens hårdföra ingripande mot blockaden, då pepparsprej användes mot syndikalisterna.
– Polisen har nu ett kvitto på att insatsen var okej. Och det är givetvis uppgörande att en chef kan ringa till polisen när fackföreningen är där, och polisen kommer dit och gör ett våldsamt ingripande.
Samma sak säger Liv Marend, som också dömdes för blockaden.
– Om det är någonting som är tydligt är det att man ger polisen nya befogenheter vad gäller att ingripa i stridsåtgärder.

Vice chefsåklagare Mats Svensson är nöjd med tingsrättens utslag.
– När jag åtalar gör jag ju det i övertygelsen att det ska resultera i en fällande dom, på det sättet tycker jag givetvis det är bra att tingsrätten går på min linje.
De dömda har ännu inte bestämt sig för om de ska överklaga, och eftersom de utdömda påföljderna inte sträckte sig längre än till bötesstraff är det också osäkert om högre instans beviljar prövningstillstånd.
Advokat Cai Inge Holm tror dock att hovrätten kan ta upp målet av principiella skäl. För att avgöra hur långt den grundlagsstadgade konflikträtten sträcker sig, samt för att avgöra vilka befogenheter polisen har att ingripa med våld.
– Jag ställer mig verkligen frågan om det skulle bli samma ingripande om det istället för SAC skulle ha varit Unionens medlemmar som stått där utanför. Det tror inte jag, säger han.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ett regnigt Stockholm för ett fritt Iran

På dagen tio år efter att studentprotesterna i Iran 1999 slogs ner öser regnet över Stockholm. Det hindrade dock inte hundratals från att samlas utanför riksdagen – för att minnas och stödja dagens iranska demokratirörelse.

Tolkhjälpen räcker inte till

25-åriga Katarina Garamvölgyi behöver hjälp med tolkning för att klara både kontakten med myndigheter och vanliga vardagsbestyr. Men landstingets Taltjänst kan bara erbjuda knappt hälften av den hjälp hon behöver. Tolkkapaciteten räcker inte.

Striden på Lagena är inte över

Efter att arbetsköparen stämde de vilt strejkande anställda till Arbetsdomstolen gick lagerarbetarna tillbaka till jobbet. Men konflikten är långt ifrån över, menar Patrik Olofsson, tidigare ordförande i arbetsplatsens fackklubb.

Papperslösa Stockholm hoppar av fackligt samarbete

Med Fackligt center för papperslösa skulle arbetarrörelsen slutligen ta tag i den svåra frågan om den papperslösa arbetskraftens roll. Men redan efter ett knappt år lämnar nu Papperslösa Stockholm sina platser i styrelsen.

Polisen frias för Saleminsats

Polisen frias från misstankar om misshandel och tjänstefel i samband med en kritiserad insats mot antirasister i Salem förra året. Enligt vice chefsåklagare Kay Engfeldt har polisen fattat ”objektivt felaktiga beslut”, men brott kan ej styrkas.

© 2026 Stockholms Fria