Stockholms Fria

Veolia får inte förnyat förtroende

I minst åtta år framöver kommer Stockholms tunnelbana att drivas av Hong Kong-baserade MTR, enligt beslut i SL:s styrelse på tisdagen. Men Veolias uppmärksammade spårvägsbygge på ockuperad palestinsk mark har enligt politikerna inte påverkat upphandlingen.

– Det känns för mig och styrelsen som ett väldigt lätt beslut att fatta, sade trafiklandstingsrådet Christer G Wennerholm (m), ordförande i SL:s styrelse, när han avslöjade resultatet av upphandlingen av tunnelbanetrafiken.
Från den 2 november tar Hong Kong-baserade MTR, under namnet Tunnelbaneservice, över driften från franska Veolia. Entreprenaden sträcker sig i minst åtta år, med möjlighet till sex års förlängning.
SL hade att ta ställning till sex anbud, och efter granskning placerade sig MTR i topp följt av just Veolia. Enligt SL innebär upphandlingen en kvalitetshöjning utan en medföljande prisökning.

Upphandlingen har omgärdats av viss kontrovers. Som Fria Tidningar tidigare uppmärksammat är Veolia involverat i ett spårvägsbygge på ockuperad palestinsk mark, vilket strider mot folkrätten.
SL skrev i september förra året under ett FN- initiativ, enligt vilket företaget i sin verksamhet ska stödja och respektera internationella mänskliga rättigheter. Med utgångspunkt i detta krävde oppositionspartierna att Veolia skulle uteslutas ur upphandlingen. Ett krav som majoriteten dock avvisade på juridiska grunder. Veolia i Israel och Veolia i Sverige är bägge dotterbolag till franska Veolia, men formellt olika juridiska personer.
Det israeliska dotterbolagets folkrättsvidriga affärer blev en het fråga i anslutning till Israels invasion av Gaza, men enligt Christer G Wennerholm har uppmärksamheten inte påverkat diskussionerna inom eller utfallet av upphandlingsprocessen.
– När det gäller underlaget har vi följt de lagar och regler som ligger till grund för den upphandling som genomförts.

Det är ett nej med andra ord?
– Du fick mitt svar.

Samma sak uppger SL:s vd Ingemar Ziegler.
– I upphandlingsunderlaget finns inga sådana hänsynstaganden med. Vi har inte haft att ta ställning till det.
Men Joakim Wohlfeil, handläggare för konflikt och rättvisa på Diakonia, som engagerat sig mot Veolias deltagande i upphandlingen, tror ändå att israeliska Veolias förehavanden kan ha haft viss betydelse.
– SL har känt till den här problematiken sedan två år tillbaka, och det har nog inte underlättat för Veolia i alla fall. Det här visar också att det är positivt för företag att ha etiska krav i sin verksamhet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ett regnigt Stockholm för ett fritt Iran

På dagen tio år efter att studentprotesterna i Iran 1999 slogs ner öser regnet över Stockholm. Det hindrade dock inte hundratals från att samlas utanför riksdagen – för att minnas och stödja dagens iranska demokratirörelse.

Tolkhjälpen räcker inte till

25-åriga Katarina Garamvölgyi behöver hjälp med tolkning för att klara både kontakten med myndigheter och vanliga vardagsbestyr. Men landstingets Taltjänst kan bara erbjuda knappt hälften av den hjälp hon behöver. Tolkkapaciteten räcker inte.

Striden på Lagena är inte över

Efter att arbetsköparen stämde de vilt strejkande anställda till Arbetsdomstolen gick lagerarbetarna tillbaka till jobbet. Men konflikten är långt ifrån över, menar Patrik Olofsson, tidigare ordförande i arbetsplatsens fackklubb.

Papperslösa Stockholm hoppar av fackligt samarbete

Med Fackligt center för papperslösa skulle arbetarrörelsen slutligen ta tag i den svåra frågan om den papperslösa arbetskraftens roll. Men redan efter ett knappt år lämnar nu Papperslösa Stockholm sina platser i styrelsen.

Polisen frias för Saleminsats

Polisen frias från misstankar om misshandel och tjänstefel i samband med en kritiserad insats mot antirasister i Salem förra året. Enligt vice chefsåklagare Kay Engfeldt har polisen fattat ”objektivt felaktiga beslut”, men brott kan ej styrkas.

© 2026 Stockholms Fria