Ockupanter ska ta ”hela jävla staden” med trevlig stämning
Den ockupantrörelse som föddes kring Smultronstället i Lund har vuxit sig både stor och stöddig. I morgon, lördag, inleds en festival som ska bjuda på såväl ockupationer som gatufest. Målet är enligt parollen att ta ”hela jävla staden”.
Den 6 oktober 2007 arrangerades olydnadsdagen G13 i Köpenhamn. Bakgrunden var att kampen för ett nytt ungdomshus hade låst sig till ett utmattningskrig bestående av gatustrider mellan aktivister och polis. I ett försök att bryta status quo meddelade aktivisterna att de skulle ockupera en tom fastighet på Grøndalsvænge 13. Fem olikfärgade block skulle genom konfrontativa men ickevåldsliga taktiker ta sig fram till huset. Planerna var offentliga redan från början. Aktionen fick stort genomslag och strax efteråt meddelade Köpenhamn att staden skulle upplåta ett nytt hus åt rörelsen.
När bostadsaktivister i Lund i morgon anordnar ockupationsfestival är det från G13 inspirationen kommer. Ett rött, ett vitt och ett grönt block ska ockupera varsitt hus. Ett fjärde blått, där allt ”från barnvagnar till pensionärer” ska rymmas, ska enbart demonstrera.
– Vi har blivit influerade av G13 och taktiken de hade där, säger Sara Holm, en av arrangörerna. Vi tycker inte att det här är en polisiär sak men vi inser att polisen kommer att vara där. Vi kommer inte att kasta någonting eller slå någon, men vi kommer att gå runt, över och igenom.
Arrangörerna har upprepade gånger påpekat att inget våld ska förekomma under aktionerna, och biträdande närpolischefen Patrik Isaksson beskriver dialogen med ockupanterna som god.
– Den bild de ger oss är samma bild som de ger utåt på sin hemsida, att de ska använda ickevåld. Är det så att de demonstrerar och puttar och knuffar har vi en taktik för det, men är de mer våldsamma har vi andra taktiker. Vi anpassar vår nivå efter vad de gör.
Lars Bergwall (C), vice ordförande i kommunstyrelsen och ordförande i Lunds kommunala bostadsbolag LKF, tycker inte att den uttalade ickevåldspolicyn ursäktar planerna på olagliga ockupationer.
– Vi har ju demonstrationsfrihet i Sverige, så länge man inte gör olagligheter har jag inga synpunkter. Men om de gör det hoppas jag polisen kastar ut dem omedelbart och griper de ansvariga så att de kan ställas inför rätta, det måste bli ett slut på att de kommer undan.
Dock medger han att det finns visst fog för aktivisternas kritik av bristen på billiga bostäder.
– Det finns en grupp som är lite bortglömd och det är ungdomar som inte är studenter. Dem kan jag känna för, och jag ska försöka ta initiativ i den i den frågan. Men det beror lite på hur det här förlöper, man vill inte stryka extremister medhårs heller.
Lars Bergwall tror att ordningsstörningar i anslutning till festivalen kommer att göra Lundaborna ”skitförbannade”. Sara Holm har en annan bild av opinionsläget och talar om ett stort folkligt stöd. Och syftet med att arrangera just en festival är att skapa ingångar för ett brett deltagande.
– Vi tycker att det är roligt med en festival och vill att den ska vara för hela befolkningen i Lund. Det är kanske lättare att vara med på en festival än bara en demonstration, festivalen är ju öppen för alla. Det kommer att vara musikuppträdanden, gratis mat och glad och trevlig stämning.
Fria Tidningar finns på plats i Lund under ockupationsfestivalen. Följ utvecklingen på www.fria.nu
