Fria Tidningen

Klimatveckan kom av sig

Vattenfalls energi- och klimatvecka blev inte den propagandaframgång företaget hoppades på. Istället fick företaget hård kritik från regeringen för dess fossila intressen.

Statliga Vattenfalls energi- och klimatkonferens – anordnad i anslutning till dess 100-årsjubileum – syftade till att demonstrera företagets engagemang i omställningen till hållbar energiproduktion. På Norra latin i Stockholm var tonen både allvarsam och engagerad när företrädare för energibranschen, utvalda miljöorganisationers representanter och politiker poängterade klimatfrågans vikt.

– Eftersom problemet är så komplext och involverar oss alla måste vi vara fokuserade och göra allting i rätt ordning. Att hitta den ordningen och de prioriteringarna är det som kan ge vårt arbete en ny riktning, och det är vad vi absolut måste uppnå i Köpenhamn i år, sade Vattenfalls vd Lars G Josefsson i sitt avslutningstal på torsdagen.

I själva verket kom dock Vattenfalls ambition att framstå som klimatengagerat att överskuggas av ägarkritik från regeringen. På onsdagen riktade näringsminister Maud Olofsson (C) vad som får betraktas som mycket skarp kritik mot företaget för dess engagemang i fossil energi och utlovade förändrade ägardirektiv.

– Vi tänker skärpa riktlinjerna eftersom vi inte tycker att det fungerar bra i dag. De nya direktiven fokuserar på omställningen till miljöanpassade tekniker, på värdeskapande och på ett bättre värnande om Vattenfalls varumärke, sade näringsministern till DN.

Även miljöminister Andreas Carlgren (C) kritiserade ”företagets stora intresse för kolkraft”.

Uttalandena innebär att regeringen för första gången stämmer in i den kritik som miljöorganisationer länge framfört mot den statliga energijätten. När Vattenfall i februari förvärvade holländska energibolaget Nuon för nära 100 miljarder kronor kallade näringsministern affären för ”ett naturligt steg i att skapa ett ännu större värde i Vattenfall”. Nouns produktion domineras av kolkraft och 2007 kom under fem procent av företagets energi från förnybara källor.

Miljöpartiets nyligen omvalde Europaparlamentariker Carl Schlyter välkomnar beskedet om nya ägardirektiv men konstaterar att det lämpligen kunde ha framförts då Vattenfall för en månad sedan höll bolagsstämma.

– När de vaknar dagen efter EU-valet och upptäcker att de inte har någon miljöprofil känns det här lite opportunistiskt. Men om hon menar allvar kan hon visa det genom att kalla till en extra bolagsstämma, ändra direktiven och ta in miljökompetens i styrelsen.

Fakta: 

Vattenfall och klimatet

• När Vattenfall kritiserats för investeringar i kolkraft har företaget pekat på sin forskning i så kallad CCS-teknik, vilket står för Carbon capture and storage. Tekniken ska lagra koldioxid i jorden istället för att släppa ut den i atmosfären, men befinner sig ännu på ett utvecklingsstadium.

• 25 procent av Vattenfalls totala energiproduktion kommer 25 procent från förnybara källor, 27 procent från kärnkraft och 47 procent från fossila bränslen. Företagets ambition är att vara klimatneutralt år 2050.

• Nyligen tilldelades Vattenfall 2009 års Climate greenwash-pris för klimathyckleri. Bakom det danska priset står grupper som Attac och Miljöförbundet jordens vänner.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ett regnigt Stockholm för ett fritt Iran

På dagen tio år efter att studentprotesterna i Iran 1999 slogs ner öser regnet över Stockholm. Det hindrade dock inte hundratals från att samlas utanför riksdagen – för att minnas och stödja dagens iranska demokratirörelse.

Tolkhjälpen räcker inte till

25-åriga Katarina Garamvölgyi behöver hjälp med tolkning för att klara både kontakten med myndigheter och vanliga vardagsbestyr. Men landstingets Taltjänst kan bara erbjuda knappt hälften av den hjälp hon behöver. Tolkkapaciteten räcker inte.

Striden på Lagena är inte över

Efter att arbetsköparen stämde de vilt strejkande anställda till Arbetsdomstolen gick lagerarbetarna tillbaka till jobbet. Men konflikten är långt ifrån över, menar Patrik Olofsson, tidigare ordförande i arbetsplatsens fackklubb.

Papperslösa Stockholm hoppar av fackligt samarbete

Med Fackligt center för papperslösa skulle arbetarrörelsen slutligen ta tag i den svåra frågan om den papperslösa arbetskraftens roll. Men redan efter ett knappt år lämnar nu Papperslösa Stockholm sina platser i styrelsen.

Polisen frias för Saleminsats

Polisen frias från misstankar om misshandel och tjänstefel i samband med en kritiserad insats mot antirasister i Salem förra året. Enligt vice chefsåklagare Kay Engfeldt har polisen fattat ”objektivt felaktiga beslut”, men brott kan ej styrkas.

© 2026 Stockholms Fria