Fria Tidningen

Politisk kris i Rumänien efter protester

Rumäniens premiärminister Emil Boc lämnar sin post för att minska de sociala spänningarna i landet. Beskedet kom efter omfattande protester mot regeringens nedskärningsågärder – ett villkor för nödlån från IMF, EU och Världsbanken. Bland annat har momsen höjts och statsanställdas löner sänkts med en fjärdedel.

I januari svepte en våg av protester över Rumänien med krav på nyval. För två veckor sedan tvingades Boc avskeda utrikesministern Teodor Baconschi, efter att denne på sin blogg beskrivit demonstranterna som “våldsamma och ignoranta sluminvånare”. Men till slut blev premiärministern själv ett offer för protesterna.

Det är ännu oklart om demonstranternas krav på tidiga val kommer att uppfyllas, då den avgående premiärministen istället manade det sittande parlamentet att snabbt utse en efterträdare. Enligt opinonsmätningar har det styrande partiet PDL, Liberaldemokraterna, bara stöd av 18 procent av väljarna, medan den nybildade oppositionsalliansen USL – bestående av socialdemokrater och konservativa – har runt 50 procent.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Chávez segrare i folkomröstning

VENEZUELA Hugo Chávez får ställa upp i presidentvalet 2012. Det står klart sedan 54 procent av de röstande venezolanerna sade ja till den grundlagsändring som medger att en president får väljas för fler än två mandatperioder i följd. Valdeltagandet uppgick till 70 procent.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria