Balkan – en av Europas tryggaste regioner

Efter att under flera år ha varit drabbat av konflikter, våld och politisk instabilitet så är Balkan numera en av de säkraste regionerna i Europa. Det slår FN:s organ mot narkotika och brottslighet, UNODC, fast i en ny rapport.

Fria.Nu

Nato-medlemskap delar Balkan

Nato hade nyligen ett toppmöte i Bukarest. De diskuterade säkerheten på Balkan. De bjöd in några länder på Balkan att vara med i Nato. Andra länder fick fortsätta att vänta på svar.

Fria.Nu

Natomedlemskap delar Balkan

Vid förra veckans Nato-toppmöte i Bukarest hamnade säkerhetsfrågorna på Balkan återigen i centrum. Vissa av regionens länder erbjöds inträde, andra blev kvar i väntrummet, medan Bosnien-Hercegovina, Montenegro och Serbien blev stående utanför. Den av interna motsättningar delade regionen delas nu även av försvarsalliansens bedömningar.

Fria.Nu

Kosovo och Serbien är fortfarande inte överens

Ska Kosovo bli ett självständigt land eller ska det tillhöra Serbien? Medlare från flera länder försöker få Kosovo och Serbien att komma överens. Förra veckan visade de en plan med 14 punkter. De hoppades att Kosovo och Serbien skulle säga ja till den. Men Serbien hade en egen plan med 14 punkter.

Fria.Nu

Romer blev utkörda från byn

Slovenien är det enda ex-jugoslaviska land som är medlem i EU. Men landet respekterar inte mänskliga rättigheter. Tidigare i november blev 35 romer bortkörda från byn där de bodde.

Fria.Nu

Sidor

© 2026 Stockholms Fria