• Hagunda blir nästa motståndare för Alunda IBF herrar i blått och vitt.
Östhammars Nyheter

Tufft läge för Alundas herrar

En tung förlust i lördags innebär att Alunda IBF herrar helst ska vinna fredagskvällens match mot Gottsunda för att slippa hamna i bottenstriden.

INNEBANDY Alundas herrar höll jämna steg mot Stockholmslaget Hässelby i den första perioden i lördagens match i division 1 östra Svealand. Ställningen var 1–1 efter de första 20 minuterna men när den andra perioden startade tog hemmalaget Hässelby över matchen helt och drog i från i målprotokollet.

– Vi gör vår sämsta match i år. Samtidigt är Hässelby jättebra hemma. De hade mer boll än oss och bättre passningsspel, sammanfattar Alundas tränare Jörgen Lindström.

Hässelby ligger nu femma i serien och Alunda nia strax ovanför nedflyttningsstrecket. På fredag spelar Alunda IBF en viktig match hemma mot bottenlaget Gottsunda IBF. Gottsunda går förbi Alunda vid vinst. För att Alunda ska slippa hamna på nedflyttningsplats krävs minst oavgjort ­– men laget går för seger.

– Nu är det bara att säga att vi ska ligga på rätt sida om strecket. Det är en sexpoängsmatch, dessutom derby och hemmamatch på fredag, säger Jörgen Lindström.

Mot Hässelby var en del spelare skadade eller sjuka. Mot Gottsunda hoppas tränarteamet i Alunda IBF herrar få tillbaka spelare i form.

– Men vi vet inte riktigt än vilka som ska vara med. Kvällens träning kan ge oss besked (läs i onsdags kväll), tillägger en förhoppningsfull Jörgen Lindström.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Korpen satsar på damer

Gratis domarutbildning och bättre planer och matchtider för damer ska göra Korpenfotbollen mer jämställd.

Nordkorea fick respass

I dag inleds ishockey-VM för Tre kronors del. Men för en av världens mest slutna diktaturer har årets VM-äventyr redan tagit slut. Fria var med när Nordkoreas landslag försökte etablera sig i C-VM.

Fria.Nu

Europas sista indianer

Herrfotbollsallsvenskan har dragit igång med tillhörande rubriker om våld och dålig kvalitet på fotbollen. För oss som älskar Allsvenskan är det fullkomligt obegripligt. Vi är inte där för precisa krosspassningar. Sådant kan vi se när Barcelona visas på tv.

Fria.Nu

Peruansk dynamit får unga tjejer att boxas

Peruanska Kina ”Dynamiten” Malpartida är världsmästare i boxning. Hennes framgångar har uppmuntrat unga kvinnor över hela Peru att söka sig till boxningen, men hon har också kritiserats för bristande patriotism.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria