• Skjutningarna på restaurangen på Vårväderstorget lämnade en hel stadsdel i sorg i mars 2015.
Göteborgs Fria

Sju av åtta döms för skjutningen på Vårväderstorget

Hovrätten har nu meddelat sin dom för skjutningen på Vår krog och bar vid Vårväderstorget i mars 2015. Sju av åtta döms, men ingen döms för mord.

Hovrätten väljer att inte fälla någon av de tilltalade för mord, utan alla sju ses som medhjälpare. En person som dömdes av tingsrätten frias dessutom helt. Hovrätten förklarar i ett pressmeddelande:

”Till skillnad från tingsrätten rubricerar hovrätten samtliga sju män som medhjälpare. Skälet till detta är att det inte har gått att klarlägga vem som gjorde vad av de fem män som var inne på restaurangen och i dess närhet.”

Fem av de dömda får dock samma straff som de tidigare fått av tingsrätten – två personer döms till livstids fängelse, två personer får 14 års fängelse och en femte person får 10 års fängelse. Två av de sju dömda får sina straff sänkta med två år var, och får nu tolv respektive fem års fängelse.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Modest julbord i Katarina kyrka

Hotell i Saltsjöbaden eller catering i kyrkan? Ett julbord kan kosta från 200 kronor och uppåt. Katarina församling väljer medvetet det billigare alternativet.

Kyrkan festade i Saltsjöbaden

Stockholms stift bjöd personalen på julfest i Saltsjöbaden. Notan landade på över 100 000 kronor. ”Det har inte skett på bekostnad av andra behov”.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

© 2026 Stockholms Fria