• En rymdbaserad laser, utvecklad av US Air Force, som kan användas för att skjuta ner missiler. Den här veckan är utlyst som protestvecka mot George W
Fria.Nu

'Militariseringen av rymden har kommit i skymundan'

Darth Vader och George W Bush bråkar i Brunnsparken om vem som ska dominera rymden och hur. I dag klockan 17 protesterar Svenska Fredskommittén, Ofog och Göteborgs Ickevåldsnätverk mot militariseringen av rymden.

Militariseringen av rymden pågår för fullt. En stor del av USAs militära budget går till forskning och utveckling av vapen som kan användas i rymden.

- Man skjuter in mer och mer pengar. USA håller på att utveckla beväpnade satelliter och rymdfärjor, säger Petter Joelson från Ofog - för en kärnvapenfri värld.

Vapnen utvecklas under förevändning att de ska användas i förebyggande syfte, men kan även användas som försvar.

- Det här är bara ett första steg. De beväpnade satelliterna kan skjuta ner missiler, men de kan också användas mot mål på jorden.

I och med att USA utvecklar vapen som fungerar från rymden bryter de mot ett internationellt avtal från 1966, Outer Space Treaty. Det avtalet innebär bland annat att rymden ska vara fri för alla stater att utforska och använda, och att inga kärnvapen eller massförstörelsevapen får placeras där.

USAs rymdsatsningar sker överallt i världen, även i Europa. Radarbasen i Vardö i Nordnorge opererar i samarbete med US Space Command, den myndighet som ansvarar för USAs nationella missilförsvar. Basen ligger åtta mil från gränsen mot Ryssland. Och på militärbasen Menwith Hill i Storbritannien håller USA bland annat på att installera ett rymdbaserat infrarött lasersystem, SIBIRS, som ska guida laservapen mot mål via rymden.

- Det är uppenbart att USA ser att deras nationella intressen går före de internationella avtalen, säger Petter Joelson.

Även EU har börjat fundera i militära banor vad gäller rymden. European Space Agency, ESA, har hand om EUs rymdprogram.

I en rapport gjord av Carl Bildt, Jean Peyrevelade och Lotas Späth konstateras att: 'Det är logiskt att använda sig av ESAs förmåga att utveckla en mer säkerhetsorienterad aspekt av den europeiska rymdpolitiken, eftersom EUs inriktning är att ta sig an Petersbersuppgifterna (konfliktförebyggande aktiviteter och krishantering)'.

Den här veckan, 25 september till 2 oktober, är utlyst till en internationell aktionsvecka med protester mot George W Bushs planer på ett missilförsvar i rymden. Genom det ska USA uppnå vad US Space Command kallar 'Full Spectrum Dominance'.

- Vi vill uppmärksamma människor på vad som pågår. Allt det här kom i skymundan vid Irakkriget, säger Petter Joelson.

I helgen hålls även en konferens om militariseringen av rymden och Nordens roll i den, på ABF-huset i Stockholm. Den inleds på fredagen och flera inbjudna forskare och företrädare för organisationer kommer att tala. Under lördagen anordnas en demonstration utanför USAs ambassad.

Läs mer på www.frednu.se och www.space4peace.org.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Två friade efter kravallerna i Rosengård

Malmö tingsrätt frikänner två personer som åtalats efter upploppen i Rosengård den 18 december. I båda fallen underkänner tingsrätten hur polisen identifierat männen.

Fria.Nu

Sophämtarna stäms i Arbetsdomstolen för sin vilda strejk

Nu stämmer Biltrafikens Arbetsgivareförbund, BA, de sophämtare som kör för Liselott Lööf AB, Ragnsells och Hellstens i Arbetsdomstolen för att de brutit mot gällande kollektivavtal i och med den olovliga strejken som inleddes i fredags. Även sophämtarna på det fjärde företaget som hämtar sopor i Stockholm, Resta, strejkar men inkluderas inte i stämningen eftersom företaget inte är med i BA.

Fria.Nu

EU driver på om bättre luft på Hornsgatan

Sverige varnas av EU-kommissionen för höga partikelhalter på flera orter i Sverige.

– Vi tycker att det är lyckligt att kommissionen går på staten, säger Oscar Alarik, miljöjurist på Naturskyddsföreningen som driver frågan om den dåliga luften på Hornsgatan för fem familjers räkning.

Analys: Energiöverenskommelse utan stabilitet

Ett historiskt dokument som gör Sverige världsledande eller ett monumentalt miljösvek? Meningarna om regeringens klimat- och energiöverenskommelse går vitt isär. Får inte regeringen med sig socialdemokraterna på överenskommelsen riskerar den i vilket fall som helst att falla vid nästa val.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria