Stockholms Fria

Orienten är inne även på bioduken

På årets upplaga av Stockholms filmfestival visas en hel del asiatisk film, vilket är något att ta vara på. När man talar om film från Asien associerar många till action och kampsport, men det finns så mycket mer. På festivalen finns det ett brett utbud som passar alla smaker, allt från Hongkong-action i Breaking news, till skräckfilm i Doll master och romantisk komedi i Formula 17.

Den asiatiska filmen verkar bli alltmer populär i Europa. Då och då visas något guldkorn på bio. Till exempel var den prisbelönta Infernal affairs nyligen på repertoaren. På filmfestivalen har man chans att se den tredje delen av trilogin. Om tid och lust finns, kan man se alla tre delarna på torsdagens temanatt: Infernal affairs night. Det finns även en Asian youth night, och på flera av temakvällarna visas någon rulle från Asien. Årets Spotlight riktas mot en genre som kommer starkt: Japansk anime, för dig som gillar animerat.

I tävlingssektionen finns den asiatiska Butterfly, en vacker film från Hongkong som handlar om en lesbisk kvinna. Det är en stillsam berättelse, men på intet sätt tråkig. Dessutom finns sektionen Asian Images. Här skulle jag främst vilja lyfta fram en film: Beautiful boxer, vilken bygger på en verklighetsbaserad historia om en av Thailands skickligaste kickboxare - Nong Toom.

Vad som gjort honom så bekant är att han är transexuell och har använt sig av boxning för att få pengar till ett könsbyte. Filmen är både intressant, viktig och vacker. Det är en fängslande och otroligt komplex berättelse. Vi får följa Nong Toom från det att han är liten tills det han äntligen blivit kvinna. Redan i premissen finns en intressant kontrast mellan Nong Tooms mjukhet och längtan efter det kvinnliga och hans styrka och sportens råhet. Men det vackra i boxningens koreografi sammanlänkar de två motsatserna på ett träffsäkert sätt. Definitivt sevärda i sektionen Asian Images är även de sydkoreanska filmerna Samaritan girl och Old boy - hämnden.

Även i Twilight zone finns många asiatiska filmer. Särskilt intressant är Three extremes. Här är det tre av Asiens främsta regissörer som gemensamt skapat en rysare bestående av tre separata fyrtiominutersfilmer. Den japanska delen är regisserad av Takashi Miike, och enligt min mening är den svagast av de tre. Hong Kong-regissören Fruit Chans film är oerhört vacker, vilket får sin förklaring av att fotografen Christopher Doyle, som ofta samarbetar med Wong Kar-Wai, står för fotot. Koreanen Pan Chan-Wooks film är även den snygg, fascinerande och obehaglig. Det känns som en frisk fläkt med asiatisk film, det bjuds på överraskningar och nya influenser. Förhoppningsvis kommer vi inom en snar framtid att ha ett större utbud på biograferna året om.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Tillåtande filmfestival söder om Themsen

Söder om Themsen, i det livfulla området South Bank, ligger brittiska filminstitutets biograf, National Film Theatre. Här har den 21:a upplagan av London Lesbian & Gay Film Festival nyligen rundats av. Cindy Carlsson guidar till flippar och floppar.

Två helt olika CIA

Två amerikanska filmer som båda handlar om CIA visades under festivalen i Berlin. Itty Bitty Titty Committee och The Good Shepherd är nog så olika som två filmer kan bli.

Ett ständigt sökande efter mening

Sökandet kan sägas vara centralt för många filmer på årets filmfestival i Berlin, och särskilt sökandet efter kärlek och mening med livet. Gripande var Bettina Blümners dokumentärfilm Prinzessinnenbad (Pool of Princesses), som följer tre femtonåriga flickor som växer upp i Kreuzberg, en stadsdel i Berln.

© 2025 Stockholms Fria