Fria Tidningen

"Littorin avgick för att undvika brottsanklagelser"

Otto Littorin (M) avgick som arbetsmarknadsminister för att
Aftonbladet konfronterat honom med uppgifter om ett brott han ska ha
begått under valrörelsen 2006. Det avslöjar Aftonbladet i dag.

Sven Otto Littorin avgick på onsdagen som arbetsmarknadsminister. På
presskonferensen angav han att det var mediabevakningen av hans
familjesituation som orsakat avgången. Nu avslöjar Aftonbladet att tidningen 16 timmar innan presskonferensen sökt ministern för att han skulle få bemöta uppgifter om ett brott han ska ha begått under valrörelsen 2006, ett brott som kan ge fängelse i straff.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) sade under sin presskonferens om avhoppet att Sven Otto Littorin inte meddelat några andra orsaker till avhoppet än personliga skäl.
Sven Otto Littorin var senast i blåsväder i juni 2007, då bloggen Friktion påpekade att han hade satt upp en examen från ett
fejkuniversitet på sin meritlista.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Två friade efter kravallerna i Rosengård

Malmö tingsrätt frikänner två personer som åtalats efter upploppen i Rosengård den 18 december. I båda fallen underkänner tingsrätten hur polisen identifierat männen.

Fria.Nu

Sophämtarna stäms i Arbetsdomstolen för sin vilda strejk

Nu stämmer Biltrafikens Arbetsgivareförbund, BA, de sophämtare som kör för Liselott Lööf AB, Ragnsells och Hellstens i Arbetsdomstolen för att de brutit mot gällande kollektivavtal i och med den olovliga strejken som inleddes i fredags. Även sophämtarna på det fjärde företaget som hämtar sopor i Stockholm, Resta, strejkar men inkluderas inte i stämningen eftersom företaget inte är med i BA.

Fria.Nu

EU driver på om bättre luft på Hornsgatan

Sverige varnas av EU-kommissionen för höga partikelhalter på flera orter i Sverige.

– Vi tycker att det är lyckligt att kommissionen går på staten, säger Oscar Alarik, miljöjurist på Naturskyddsföreningen som driver frågan om den dåliga luften på Hornsgatan för fem familjers räkning.

Analys: Energiöverenskommelse utan stabilitet

Ett historiskt dokument som gör Sverige världsledande eller ett monumentalt miljösvek? Meningarna om regeringens klimat- och energiöverenskommelse går vitt isär. Får inte regeringen med sig socialdemokraterna på överenskommelsen riskerar den i vilket fall som helst att falla vid nästa val.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria