Stockholms Fria

SVT-journalist anklagas för uppmaning till skadegörelse

Under torsdagens förhandlingar mellan Connex och Seko protesterade demonstranter mot uppsägningen av Per Johansson. I samband med att demonstranterna tog sig in i byggnaden där förhandlingarna hölls uppmanade en journalist från SVT en av dem att krossa en glasruta. Det hävdar Anders Knutsson från Stockholms förenade pendlare, SFP.

I samband med en demonstration till stöd för den varslade fackordföranden uppmanade en talare från gruppen SFP de samlade att gå in i byggnaden där förhandlingarna mellan Seko och Connex hölls. En stor del av folkmassan följde uppmaningen, och ställde sig i entrén utanför Connex lokaler på andra våningen, där de skrek slagord som 'Vi vill ha Pelle kvar' och 'Sparkas Pelle stannar Stockholm'.

Bland dem som stod i entrén befann sig Anders Knutsson och Andreas Karlström, båda aktiva i SFP. Enligt deras utsago stod två journalister från SVT - en kvinna och en man - precis bakom dem och samtalade om att det skulle bli ett 'lamt inslag'. Därefter ska kvinnan ha vänt sig till Anders Knutsson och uppmanat honom att slå sönder en av glasdörrarna i entrén.

- Hon sa: 'Gå fram och slå sönder ett fönster så det händer någonting'. Jag svarade: 'Gör det själv', varpå hon pekade på sin mikrofon med SVT-loggan, berättar han.

Gick det att uppfatta frågan som ett skämt?

- Nej, säger Anders Knutsson. Jag brukar inte uppfatta det som ett skämt när främmande människor uppmanar mig att begå brott.

Andreas Karlström håller med:

- Jag skulle kunna se det som ett skämt eftersom det är så absurt, men det var inte så att hon skrattade eller någonting.

Varför vände hon sig till just dig?

- Jag stod närmast. Det är möjligt att hon hade sett att jag gick och bar på en megafon och kanske trodde att jag var en anstiftare till bråk.

På frågan om varför en journalist skulle uppmana någon att begå brott svarar Anders Knutsson:

- För att få en fin nyhet. Det säljer givetvis bättre om folk slår sönder fönsterrutor.

Journalisten som Anders Knutsson och Andreas Karlström pekar ut förnekar anklagelsen å det bestämdaste.

- Det är fullständigt nonsens. Jag har aldrig gjort något sådant och det skulle heller aldrig falla mig in att göra det.

Hon berättar att hon tog hissen upp till den våning där Connex har sina lokaler. I trängseln där uppe försökte hon få kontakt med sin fotograf. Att de båda skulle ha stått och samtalat om att inslaget skulle bli tråkigt stämmer enligt henne inte alls.

- Det är totalt lögnaktigt, jag kom knappt fram till honom ens.

Hon säger att hon konfronterades av människor som ville bli intervjuade när hon försökte komma fram till sin fotograf. När hon avböjde hörde hon hur någon sade:

- Vi kanske skulle hitta på någonting så att du vill intervjua oss.

Vem som skulle ha sagt detta uppfattade hon inte, och hon uppger sig inte ha sett eller talat med någon med Anders Knutssons signalement.

Varför skulle någon hitta på en sådan här anklagelse?

- Jag har ingen aning. Men jag har ju arbetat med det här länge. Det kan vara så att någon har skickat in ett nyhetstips som inte blivit något eller att man sett mig i ett inslag man inte gillat.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ett regnigt Stockholm för ett fritt Iran

På dagen tio år efter att studentprotesterna i Iran 1999 slogs ner öser regnet över Stockholm. Det hindrade dock inte hundratals från att samlas utanför riksdagen – för att minnas och stödja dagens iranska demokratirörelse.

Tolkhjälpen räcker inte till

25-åriga Katarina Garamvölgyi behöver hjälp med tolkning för att klara både kontakten med myndigheter och vanliga vardagsbestyr. Men landstingets Taltjänst kan bara erbjuda knappt hälften av den hjälp hon behöver. Tolkkapaciteten räcker inte.

Striden på Lagena är inte över

Efter att arbetsköparen stämde de vilt strejkande anställda till Arbetsdomstolen gick lagerarbetarna tillbaka till jobbet. Men konflikten är långt ifrån över, menar Patrik Olofsson, tidigare ordförande i arbetsplatsens fackklubb.

Papperslösa Stockholm hoppar av fackligt samarbete

Med Fackligt center för papperslösa skulle arbetarrörelsen slutligen ta tag i den svåra frågan om den papperslösa arbetskraftens roll. Men redan efter ett knappt år lämnar nu Papperslösa Stockholm sina platser i styrelsen.

Polisen frias för Saleminsats

Polisen frias från misstankar om misshandel och tjänstefel i samband med en kritiserad insats mot antirasister i Salem förra året. Enligt vice chefsåklagare Kay Engfeldt har polisen fattat ”objektivt felaktiga beslut”, men brott kan ej styrkas.

© 2026 Stockholms Fria