Henrik Stenson vann hela Europatouren
Henrik Stenson vinner hela Europatouren för andra gången, efter att ha spelat bra i tävlingen i Dubai.
Henrik Stenson hade inte spelat så bra som många hade förväntat sig i golf-turneringen Europatouren. Inför tävlingen låg han bara på plats 22. Samtidigt hade hans största konkurrent, svenska Alexander Norén, spelat bättre än vanligt. Om Norén hade kommit på första eller andra plats i tävlingen hade han kunnat vinna turneringen över Stenson. Men det gjorde han inte. Istället spelade Stenson lika bra som han brukar. Han fick åtta birdies, där han slog bollen i hålet på ett slag mindre än han behövde. I själva tävlingen slutade han på åttonde plats. Men det räckte för att han skulle vinna hela turneringen. Stenson var glad över att ha vunnit och berättade att det är en av de största tävlingarna som går att vinna i golf. Det här är andra gången han vinner hela Europatouren. Första gången han gjorde det var 2013.
– Det var inte tråkigt den gången och det är inte tråkigt nu, säger Stenson till Radiosporten.
I år har Stenson dessutom vunnit golf-tävlingen British Open i England och han vann silver i OS. I onsdags blev han dessutom hedersmedlem i Europatouren. Det har bara femtio personer blivit före honom. Han är dessutom den första svensken någonsin att lyckas med det.
– Det är en stor ära att få bli medlem i den här exklusiva klubben, säger Stenson till dem som arbetar med Europatouren. Det är definitivt något speciellt.
Tävlingen spelades i Dubai.
Ordlista
definitiv -t -a = som är bestämt eller säkert
exklusiv -t -a = som är väldigt fint och väldigt ovanligt
hedersmedlem -men -mar = någon som får bli medlem för att han eller hon har gjort något väldigt bra
konkurrent -en -er = någon som tävlar mot en
turnering -en -ar = en tävling som består av flera tävlingar


