Fria.Nu

Anton Andersson - bortom 17 meter

GFT tar ett snack med nyblivne svenska mästaren inomhus, trestegshopparen Anton Andersson.

Hur kändes säsongsdebuten i Rödblå Vinter här i Göteborg för två veckor sedan 16.04 och europacuptävlingen i moskva nu senast 15.93?
-Veckan innan gick träningen jättebra men det kändes inte bra på Rödblå. Jag är ganska besviken, trodde det skulle gå bättre. Europacupen i Moskva var ännu sämre. Det känns som jag inte får med mig farten i andra steget. Måste våga satsa lite mer. Men jag får ändå komma ihåg att det resultatmässigt ändå är den bästa säsongsdebut jag gjort. Formen är det inget fel på egentligen, det gäller bara att få till det på tävling.
Hur har det påverkat dig att du hoppade över 17m i sommras?
-Det har betytt mycket. Jag har tappat respekten för de här längderna. Det var väldigt skönt, all träning och slit gav äntligen resultat, det levde jag på i ett halvår. Givetvis har det betytt en del ekonomiskt också, nu har jag lättare att satsa helhjärtat på idrotten.
De senaste åren har du väl legat på årsbästa kring 16,50, vad låg bakom förra årets förbättring, någon ändring i träningsprogramet?
-Den frågan har jag fått rätt många gånger faktiskt. Det var ingen särskild förändring i träningen. Det var helt enkelt ett resultat av lång tids träning. Det jag kan säga är väl att när jag flyttade hit från Halmstad 2002 så blev det en rejäl ökning i träningsmängd och det har tagit lång tid att anpassa sig. I början fick jag koncentrera mig mest på att genomföra övningar rätt, nu kan jag fokusera mer på exposivitet.
Höstträningen har störts lite äv några skador enligt Yannick, vad var det du besvärades av?
-Det är väl ingen riktig skada egentligen. Det jag har problem med är en höft som låser sig lite ibland. Tävla och toppa formen går bra men det är just grundträningen som sliter lite. Jag får hjälp av en sjukgymnast i Borås men det är något som nog inte går över utan som jag måste jobba med hela tiden, så länge jag håller på med friidrott.
Hur långt hoppar du på ISM?
Ja... 16.65 säger jag.
Hur laddar man som trestegshoppare upp sista veckan innan tävling?
-Det är ingen större skillnad mot andra grenar. Lite lugnare, färre övningar men med mycket fokus och explosivitet. Tävlingar är ofta på en lördag, då kör jag styrka på tisdagen, hopp onsdag, vila torsdag och lite jogg och lätta övningar fredag.
Hur sett planeringen ut för våren och sommaren?
-Jag ska göra en tidig formtoppning och börja tävla tidigt. Det är väl inte riktigt bestämt ännu men troligtvis blir det läger i Kroatien i april och maj i Brasilien. Där kommer jag nog även köra en tävling. Så det blir en lång säsong. Upplägget är för att jag ska ha absolut bästa chans att ta mig till OS. OS avgörs i Bejing 15-24e augusti, för att kvala in kommer det troligtvis krävas att Anton gör ett par hopp över 17 meter innan det.
Vad gör du när du inte tränar och tävlar?
-Jag jobbar som timanställd på ett gruppboende som heter Björkbacken som rehabiliterings assistent. Jag trivs bra och det jobbet har gett mig mycket perspektiv på idrotten. Man påminns verkligen om att det är för att det är kul man friidrottar. Träningsvärk är inte så mycket att klaga på när det finns folk som sitter i rullstol.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Korpen satsar på damer

Gratis domarutbildning och bättre planer och matchtider för damer ska göra Korpenfotbollen mer jämställd.

Nordkorea fick respass

I dag inleds ishockey-VM för Tre kronors del. Men för en av världens mest slutna diktaturer har årets VM-äventyr redan tagit slut. Fria var med när Nordkoreas landslag försökte etablera sig i C-VM.

Fria.Nu

Europas sista indianer

Herrfotbollsallsvenskan har dragit igång med tillhörande rubriker om våld och dålig kvalitet på fotbollen. För oss som älskar Allsvenskan är det fullkomligt obegripligt. Vi är inte där för precisa krosspassningar. Sådant kan vi se när Barcelona visas på tv.

Fria.Nu

Peruansk dynamit får unga tjejer att boxas

Peruanska Kina ”Dynamiten” Malpartida är världsmästare i boxning. Hennes framgångar har uppmuntrat unga kvinnor över hela Peru att söka sig till boxningen, men hon har också kritiserats för bristande patriotism.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria